God morgon måndag <3
Mars är här och det känns så bra på alla sätt. Det största ”vårtecknet” är nog att vi igår satte upp nya mörkläggningsgardiner från Trendcarpet. Det är så ljust på morgnarna nu mer att detta var nödvändigt. Men inte mig emot. Man blir ju så mycket piggare av ljuset. Tänk att vi har allt det fina framför oss nu. Ljusa nätter, fågelkvitter, värmen och pirret. Åh vad jag längtar. Jag längtar ännu mer till våren nu med två barn än vad jag gjort tidigare.
Leonard är ledig från förskolan idag och just nu är Livia iväg på en liten utflykt med båda barnen så att jag kan få några timmar ostört arbete. Det är svårt (läs omöjligt) att jobba hemma med två barn runt benen. Man får helt enkelt vara effektiv med jobb när tillfälle ges. Lite senare idag kommer min pappa hit för lite fika och myshäng. Leonard har längtat efter morfar.
Nu ska jag börja med att beta av veckans to do list. Jag skulle inte ha koll på något om jag inte hade mina listor. Jag skriver ner allt. På så sätt känner jag mindre stress, eftersom jag slipper ha saker i huvudet. Tips på en så enkel sak.
Önskar er alla en fantastiskt fin vecka.
Stor kram på er!
Min fina kofta i merinoull kommer från Stenströms
Knytblus och kjol från Na-kd
Lilla Ben är nästan alltid med mig på mina äventyr. Det spelar ingen roll vad det än är, Han är med på både lyxluncher, möten och event hehe.