Bernard älskar mat

Hej raringar!
Det var längesedan jag gav er en uppdatering om bebis och hans mat. Det är några av er som undrat hur det går för honom. Det är så roligt att Bernard är så intresserad av mat <3 Allt vi erbjuder honom tar han emot med glädje och jag tycker det är så roligt. Han ammar ofta och mycket. Jag vill fortsätta med det så länge han och jag känner oss bekväma med det. Jag har verkligen inga planer på att sluta då jag känner hur mycket vi båda älskar det. Bröstet är ju så mycket mer än bara mat. Det är en sådan trygghet, tröst och ett fint hjälpmedel vid nattning.

I och med att lilla B äter mer och mer ”vanlig” mat så har vi klickat hem nya favoriter från Twistshake. Leonard hade och har fortfarande deras djupa tallrikar, platta tallrikar och bestick. Vi älskar dem!! Dem tåls att slitas på om man säger så… Till B beställde vi samma sak, men lite extra haklappar, nappflaskor och bestick 🙂

I ett samarbete med Twistshake kan jag erbjuda er hela 30% rabatt på allt hos dem.
Ange kod 30emmajennie i kassan.

Shoppa här (klick)

Har ni testat Twistshake och deras matserviser? Om inte så tycker jag absolut att ni ska prova. Dem är verkligen superbra! Fantastisk kvalité som tål. Jag tycket även det är toppen att alla tallrikar har tillhörande lock till. Då är det bara att sätta in rester av mat / frukt i kylen och ta fram igen sedan.

Lillemannen som älskar både mat, frukt och snacks 🙂

Den söta haklappen är så bra. Den går som ni ser över hela överkroppen.

 

Denna Click mat är en fantastisk lösning. I köket fäster den på träbordet (utan duk) och det är då omöjligt för B att kasta ner tallriken. Det är annars superroligt för honom. Dock inte lika uppskattat för mammorna som får städa hehe.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *