Trygg matstart för bebisar – kurs
Idag var en så himla fin dag! Jag, Livia och Bernard begav oss till Södermalm för att delta i Babyduons kurs Trygg matstart – en kurs som verkligen kändes både lärorik och viktig. Bernard är i den åldern då han börjar utforska mat på riktigt, och som mamma vill jag såklart ge honom den bästa möjliga starten på den resan. Jag har varit livrädd för just ”vanlig” mat då jag vet hur ”farligt” det kan vara om det går illa. Såhär efter kursen känner jag mig mer trygg. Så tacksam för det!
Kursen fokuserade på att skapa en trygg och lustfylld matstart för barn, något som kändes väldigt inspirerande. Vi fick massor av konkreta tips på hur vi kan göra matsituationen enklare, vilka livsmedel som är säkra och hur vi kan ge barnet en positiv inställning till mat. Det jag verkligen uppskattade var att kursen lyfte hur olika barn är – vissa kastar sig över maten, medan andra behöver mer tid. Det var skönt att få bekräftelse på att allt är okej och att vi som föräldrar bara behöver följa barnets takt.
En av de mest värdefulla delarna var genomgången av riskfyllt ätande och vad vi ska göra om ett barn sätter i halsen. Vi fick både teoretisk kunskap och praktisk träning i hur man hanterar ett luftvägsstopp – livsviktig kunskap som alla föräldrar borde ha! Att få öva på detta gav mig en helt annan trygghet inför framtida måltider.
Det var så härligt att se Bernard sitta med och vara nyfiken på allt som hände runtomkring. Han är redan väldigt intresserad av mat (leverpastej är en storfavorit!), och jag ser verkligen fram emot att använda allt vi lärde oss idag när vi fortsätter vår matresa hemma. Livia följde med och det var himla fint att få dela med henne också. Att hon också fick lära sig hur man ska hantera ett eventuellt stopp i halsen. ALLA föräldrar med småbarn borde gå denna kurs. Jag menar det verkligen. In och boka hos Babyduon <3
Tack Babyduon för en fantastisk och givande kurs – jag rekommenderar den verkligen till alla småbarnsföräldrar! 💛 Jag känner mig så trygg med er. Så glad att jag kan ha er att bolla med. Det är inte lätt att vara mamma. Det är så mycket frågor hela tiden.
Efter kursen gick vi till fantastiska Hotell Rival för en smaskig lunch. Så så så god mat. Kyckling, potatis, champinjoner och rödvinsås. Så gott!!
Lilla B i sitt nya set från Livly
Babydoun har det så mysigt i deras lokal
Livia provar på dockan
Mot lunchen