Fönsterputsspray från Västerbottenssåpa – Perfekt för speglar och glasbord!

samarbete

Hej kompisar. Jag älskar ju att tipsa er om favoritptodukter som underlättar vardagen. Jag har just hittat ännu en liten pärla som jag verkligen måste tipsa om! Det är inte ofta jag känner att jag har funnit en produkt som verkligen lever upp till alla förväntningar, men den här fönsterputssprayen från Västerbottenssåpa är något alldeles extra. Den har faktiskt förändrat hur jag ser på städning av fönster, speglar och glasytor för nu älskar jag det!

Med koden EmmaJ20 får ni 20% på allt hos Västerbottenssåpa.
Handla fönsterputsspray här <– klick

När jag var yngre brukade jag undvika att putsa mina gamla antika speglar och det vackra glasbordet då jag var så rädd för att använda fel produkt och riskera att skada dem. Men sedan jag upptäckte den här sprayen har jag kunnat putsa med gott samvete, och det bästa av allt är att den fungerar lika bra på gamla speglar som på vanliga fönster.

Fördelarna med Västerbottenssåpas fönsterputsspray:

Först och främst är den så otroligt skonsam. Eftersom den är så mild (men sjukt effektiv) kan jag använda den på mina antika speglar och glasbord utan att oroa mig för att det ska bli några märken eller ränder. Jag vågar verkligen ge mig på detaljerna, och det känns tryggt att produkten är skonsam mot både ytor och miljö.

Den både löser smuts och putsar blankt utan att lämna ränder.  Fönsterputsen är fri från amoniak och innehåller endast såpa, vatten och denaturerad alkohol vilket ger mycket blanka ytor.  Den är så enkel att använda och man ser resultat direkt. Jag putsar med en microfiberduk. Ni måste prova!

Barnen älskar också att vara med och hjälpa till med städningen nu! Förr kändes det som en ständig kamp att få den stora sonen att delta, men den här sprayen är så snäll och enkel att använda att han gärna sprutar på och torkar av både speglarna och bordet. Det är så härligt att kunna involvera Leonard eftersom den är helt utan starka kemikalier. Det känns tryggt att de kan vara med utan att jag behöver oroa mig för något.

Nu är det nästan en rolig aktivitet att putsa fönster och andra glasytor här hemma. Jag sprutar på lite av Västerbottenssåpa fönsterputsspray, och på några minuter är både fönster, speglar och glasbord helt fläckfria och glänsande. Det är faktiskt så enkelt som det låter 🙂

En varm rekommendation från mig till er 🙂 Använd koden när ni ska handla.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *